• W tym roku nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji „ZDROWO I SPORTOWO”

Zdrowo i Sportowo to akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Chcemy pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchową. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Służą temu zajęcia sportowe, które przeprowadzane są w przedszkolu, na podstawie przygotowanych specjalnie scenariuszy.

WIĘCEJ WIEM- MNIEJ CHORUJĘ

Program edukacyjny przeznaczony dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Dotyczy profilaktyki chorób zakaźnych, oparty jest na dwóch filarach zapobiegania: higienie rąk i szczepieniach ochronnych. Zajęcia przygotowane w ramach programu przewidują udział grup 5  i 6-latków przedszkoli oraz dzieci szkół podstawowych od 7 do 9 lat (klasy I-III).

Cel główny programu:

Zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez zmianę nawyków higienicznych oraz docenienie roli i wykonywanie szczepień ochronnych.

Program Dzieciaki Mleczaki

W naszym przedszkolu realizujemy także edukacyjno – informacyjny projekt DZIECIAKI MLECZAKI, który skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodziców.

Celem „Dzieciaków Mleczaków” jest pokazanie dzieciom walorów zdrowotnych mleka, głównie poprzez zabawę, aktywność fizyczną oraz intelektualną.

Mleko to ważny i smaczny produkt, którego spożywanie jest konieczne dla prawidłowego rozwoju najmłodszych. Dlatego Polska Izba Mleka przygotowała działania promujące spożycie mleka i produktów mleczarskich właśnie dla przedszkolaków.

Chcemy w jak najciekawszy sposób zachęcić dzieci do spożywania mleka i jego przetworów, a także poszerzyć ich wiedzę na temat zawartych w mleku wartości odżywczych.

Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” – jest przedszkolnym programem edukacji antytytoniowej, chroniącym dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Adresowany do dzieci z udziałem rodziców i opiekunów. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim jego celem jest wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z osobami palącymi.

Cele główne programu:

•  wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy;
          • zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń

Program edukacyjno-profilaktyczny

„Z BORSUKIEM BEZPIECZNIEJ”  ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, w szczególności w aspekcie ochrony ich zdrowia i życia. To także jedno z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą stołeczna Policja we współpracy z placówkami oświatowymi. Program realizowany jest w postaci wizyt specjalistów ds. profilaktyki społecznej z poszczególnych Komend Rejonowych i Powiatowych Policji oraz policjantów Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji wraz z animatorem maskotki stołecznej Policji - sierż. Borsukiem. Zaangażowanie w realizację programu animatora maskotki pozwala na przekazanie wiedzy w sposób jak najbardziej przystępny i atrakcyjny dla najmłodszych.

CELE PROGRAMU

Promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach, w szczególności potrzeby poznania zasad i przepisów ruchu pieszych w drodze do i ze szkoły.

Zaznajomienie z zasadami bezpiecznych zachowań podczas zabawy.

Edukacja wiktymologiczna dzieci i młodzieży przebywających w szpitalu, w zakresie rozpoznawania symptomów niebezpieczeństw w określonych sytuacjach i unikania zagrożeń oraz uczenia najmłodszych, jak nie stać się ofiarą przestępstwa ze strony dorosłych i rówieśników.

Budowanie pozytywnego wizerunku policjanta w oczach dzieci i młodzieży jako osoby, do której w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc