• KODOWANIE NA DYWANIE

Innowacja pedagogiczna w Przedszkolu nr 346 „Pod Kasztanem”

Jedną z podstawowych kompetencji społeczeństwa XXI wieku jest umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, logiczne myślenie, współpraca na rzecz osiągania wspólnego celu. Uczenie  logicznego  myślenia,  zadaniowego  podejścia  do  stawianych  problemów, pracy zespołowej, odpowiedzialnego korzystania z urządzeń mobilnych ważne jest już od najmłodszych lat. Przedszkole nr 346 „Pod Kasztanem” odpowiadając na wymienione potrzeby i zainteresowania dzieci wprowadziło innowację pedagogiczną „Kodowanie na dywanie”.

Głównym celem programu jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów programowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji.

W naszym przedszkolu są realizowane zajęcia kodowania. Dzięki zadaniom z kodowania nauka matematyki, informatyki staje się prosta, kolorowa i interesująca, poznawana w zabawie i w działaniu przekształca się w przygodę.

Dzieci ze starszych grup uczą się programowania wykorzystując robota edukacyjnego- Genibota. Pracują ma macie edukacyjnej, korzystają z tablic interaktywnych oraz uczestniczą w zajęciach komputerowych, podczas których samodzielnie rozwiązują zagadki z zakresu programowania on-line.

Młodsze dzieci uczą się programowania poprzez działania z kolorowymi kubeczkami tworząc piramidy, wieże, zmieniając strukturę budowli według określonych warunków.

Zajęcia odbywają się w oparciu o Ogólnopolski Program „Uczymy Dzieci Programowania”. Na podstawie niniejszego programu nauczyciele przedszkola tworzyli innowację pedagogiczną i scenariusze zajęć.

„ Kodowanie na dywanie” sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci w sposób najbardziej przyjazny dla nich, czyli poprzez zabawę, ruch oraz doświadczenie i eksperymentowanie.

W tych działaniach pomaga dzieciom ulubiony robocik DASH ze swoim bratem DOTEM. Dash to większy robot na kółkach, który reaguje na głos, odnajduje przedmioty, tańczy i śpiewa. Dot to jego mniejszy przyjaciel, z którym może się komunikować.